zimovani (hibernace)mláďat

Napsal Blanka Horešovská (») 18. 9. 2016, přečteno: 725×

vzhledem k tomu,ze nam za chvíli zkonci léto tak je potřeba vyřešit otázku zimovani mláďat. Nové želvy se lihnou vždy v létě a první zimu u nás nezimují. Někteří chovatelé zimuji už ty půlroční želvy,protože je to pro přirozené a proběhne přirozená selekce. Ano,je pravda,že v přírodě se nikdo želvy neptá zda je uz připravena.Já přestože se snažím do přirozených procesů nezasahovat,tak první rok ty prcky vypiplavame a teprve další rok zimuji. Ono to tak přirozeně plyne. Vylíhnou se v létě a z vyhřátého inkubátoru je přendaváme do teraria pod lampičku. Tam tráví celou zimu a brzké jaro. V květnu se pak stěhují do venkovního vybehu. Odtud odcházejí do nových domovů.Kdyby zůstávaly u nás,tak by byly venku i po zkončení léta. Jak se postupně ochlazuje,želvy samy poznají,že se blíží zimování. Samy přestanou žrát,vyprázdni se,zahrabou. Takže vy do tohoto procesu nezasahujete,neděláte žádnou umělou přípravu. My želvy dál krmime,samy přestanou žrát až poznáme,že už není potřeba dávat žrádlo. Totiž někdy je podzim takový,že jsou želvy schovaný,nežerou,ale pak vysvitne sluníčko a ony ještě vylezou žrát. Všechno si to přirozeně řídí samy. My jen na konci léta nacpeme do domečku slámu,která slouží k zateplení boudicek a narozdíl od sena neplesniví. Hlavní naše úloha přichází někdy cca v polovině listopadu,v době kdy už hrozí mrazy. V této době želvy přendaváme do zimoviště. Už jsou "spící"a my je schovavame aby v zimě nezmrzly a také se v zimovišti zajistí stabilní nekolísava teplota. O přendaváni do zimoviště jsem už článek zverejnovala v článku o zimování.

Jediný rozdíl v zimování dospělých želv a mladých je u nás v zajetí v tom,že nenechavame mladé poprvé zimujici želvy spát až do jara. První zimu zimuji do cca Nového roku a pak každý rok  o měsíc zimování prodlouzime az nakonec zimuji celou zimu a jdou pak ze zimoviště zase zpět do vybehu. V případě,ze se zimuje postupně potřebujete ještě mít nějaké terarium,kde želva bude od toho ledna do května. po par letech uz vlastně zimuje celou zimu tak už je venku celoročně jen s přendáním do zimoviště. O ideálním zimovišťi a pozvolným probouzenim mladých želv zas bude samostatný článek.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a devět